2021-22 Safety Poster and Essay Contest Winners

Jump to


    Isaiah Cho

    Kindergarten
    Christian Heritage Academy

    John Seungjin Kim

    1st Grade
    Dwight D. Eisenhower Elementary School, Prospect Heights

    Shereen Kim

    2nd Grade
    Willow Bend School, Rolling Meadows

    Roman Baranovski

    3rd Grade
    May Watts Elementary School, Naperville

    Aria Mallu

    4th Grade
    White Eagle Elementary School, Naperville

    Tanvi Tiwari

    5th Grade
    Meridian Middle School, Buffalo Grove

    Aaron Ahn

    6th Grade
    Still Middle School, Aurora

    Kate Levenshteyn

    7th Grade
    Aptakisic Junior High School, Buffalo Grove

    Angela Xiao

    8th Grade
    Highland Middle School, Libertyville

    Eduardo Patino

    9th Grade
    Joliet Central High School, Joliet

    Giovanni Del Carmen

    10th Grade
    West Leyden High School, Northlake

    Eun Chae Lee

    11th Grade
    Glenbrook North High School, Northbrook

    Kelly Tsogtjargal

    12th Grade
    Maine East High School, Park Ridge

    Body

    Top Participating School

    West Elementary School, Zion

    First Place Essay

    K-4 Division – Aria Mallu, 4th Grade, White Eagle Elementary School, Naperville
    5-8 Division – Sarah Barbee, 8th Grade, Highland Middle School, Libertyville
    9-12 Division – Henry Charrlin, 12th Grade, Highland Park High School, Highland Park

    First Place Poster

    Kindergarten — Isaiah Cho, Christian Heritage Academy, Northfield
    1st Grade — John Seungjin Kim, Dwight D. Eisenhower Elementary School, Prospect Heights
    2nd Grade — Shereen Kim, Willow Bend School, Rolling Meadows
    3rd Grade — Roman Baranovski, May Watts Elementary School, Naperville
    4th Grade — Aria Mallu, White Eagle Elementary School, Naperville
    5th Grade — Tanvi Tiwari, Meridian Middle School, Buffalo Grove
    6th Grade — Aaron Ahn, Still Middle School, Aurora
    7th Grade — Kate Levenshteyn, Aptakisic Junior High School, Buffalo Grove
    8th Grade — Angela Xiao, Highland Middle School, Libertyville
    9th Grade — Eduardo Patino, Joliet Central High School, Joliet
    10th Grade — Giovanni Del Carmen, West Leyden High School, Northlake
    11th Grade — Eun Chae Lee, Glenbrook North High School, Northbrook
    12th Grade — Kelly Tsogtjargal, Maine East High School, Park Ridge

    Second Place Poster

    Kindergarten— Kamen Barzashki, Clow Elementary School, Naperville
    1st Grade — Daniel Opp, Bronzeville Classical School, Chicago
    2nd Grade — Kaytlin Deloera, Cicero West Elementary, Cicero
    3rd Grade — Tanishi Singh, Fry Elementary, Naperville
    4th Grade — Miriam Dudushola, North School, Des Plaines
    5th Grade — Emma Jung, Deerpath Elementary, Cary
    6th Grade — Bryce Davis, Heineman Middle School, Algonquin
    7th Grade — Jenna Choe, Woodlawn Middle School, Long Grove
    8th Grade — Annaliese Bristow, Homeschooled, Wheaton
    9th Grade — Rowan Strink, Naperville Central High School, Naperville
    10th Grade — Natalia Zagata, Lemont High School, Lemont
    11th Grade — Sean Park, Adlai E. Stevenson High School, Lincolnshire
    12th Grade — Christian Hausman, Metea Valley High School, Aurora

    Third Place Poster

    Kindergarten — Aksharasee Rajadurai, Tripp Elementary, Buffalo Grove
    1st Grade — Eli Gavin, Cumberland School, Des Plaines
    2nd Grade — Smayan Vishnukanth, Peterson Elementary School, Naperville
    3rd Grade — Ilakkiya Perumal, Maercker Intermediate School, Westmont
    4th Grade — Eliza Wier, Forest Road School, La Grange Park
    5th Grade — Jaelyn Park, St. Peter Lutheran School, Schaumburg
    6th Grade — Danielle Rehder, Westchester Middle School, Westchester
    7th Grade — Dianne Park, Woodlawn Middle School, Long Grove
    8th Grade — Abigail Darrah, Westview Hills Middle School, Willowbrook
    9th Grade — Gabriela Syper, East Leyden High School, Franklin Park
    10th Grade — Mia Sanchez, Romeo High School, Romeoville
    11th Grade — Julia Levenshteyn, Adlai E. Stevenson High School, Lincolnshire
    12th Grade — Alyssa Jaelyn Robinson, Joliet Central High School, Joliet

    Honorable Mention Essay

    K-4 Division
    Stephanie George, 3rd Grade, Wegner Elementary School, West Chicago
    Dominik Babej, 4th Grade, Waterbury Elementary School, Roselle
    5-8 Division
    Srish Parachuri, 5th Grade, Half Day School, Lincolnshire
    Kyra Jordan, 8th Grade, Francis Granger Middle School, Aurora
    9-12 Division
    Rika Nishikawa, 9th Grade, Homeschooled, Chicago
    Theodore Biela, 12th Grade, Rickover Naval Academy, Chicago

    Honorable Mention Poster

    Kindergarten
    Violet Wier, Barnsdale Road School, La Grange Park
    2nd Grade
    Saanvi Peddireddy, Owen Elementary School, Naperville
    3rd Grade
    Stephanie George, 3rd Grade, Wegner Elementary School, West Chicago

    Matthew Gonzalez, Hurley Elementary School, Chicago
    Seokyeong (Teresa) Seong, Grove Avenue Elementary School, Barrington
    4th Grade
    Annabelle Villasenor, Frontier Academy, Brookfield
    Jazlyne Marquez, Americana Elementary School, Glendale Heights
    5th Grade
    Kyrill Kapkanov, Life Christian Co-School, St. Charles
    Anna Kadochnikova, J.B. Nelson Elementary School, Batavia
    6th Grade
    Adolfo Martinez, James Shields Middle School, Chicago
    Anderson Pries, Homeschooled, Homewood
    7th Grade
    Mia Vietmeir, Algonquin Middle School, Algonquin
    Nell Fedko, Old Quarry Middle School, Lemont
    8th Grade
    Maia Weissman, Attea Middle School, Glenview
    10th Grade
    Samiya Smith, Thornton Fractional North, Calumet City
    Varun Vasireddy, Bolingbrook High School, Bolingbrook
    11th Grade
    Spencer Smolik, Naperville Central High School, Naperville
    Michael Choi, John Hersey High School, Arlington Heights
    12th Grade
    Beatrice Nicole Ladra, Bolingbrook High School, Bolingbrook
    Henry Charrlin, Highland Park High School, Highland Park
    Theodore Biela, Rickover Naval Academy, Chicago